Vain suomalaisille suunnatut teemamatkat

Vuosi 2025 päättyy ja uusi vuosi alkaa laajalla, uudistetulla matkatarjontavalikoimalla, jossa suosittujen viikkomatkojen lisäksi on tarjolla vain suomalaisille suunnattuja teemamatkoja. Jokaisella matkalla on mukana myös suomalainen matkanjohtaja.

Perinteinen monikansallinen viikkomatka on loistava valinta ja me suomalaiset olemme oppineet paitsi tulemaan toimeen kansainvälisessä ympäristössä, mutta myös nauttimaan siitä, että ympärillä kuuluu monia eri kieliä. Golfin kieli on universaali. Saatujen toiveiden mukaan olemme kuitenkin räätälöineet myös pelkästään suomalaisille suunnattuja teemamatkoja loppuvuoteen 2025 sekä alkuvuoteen ja kevääseen 2026. Lentokone on lastattu suomalaisilla ja matkaa johtaa kotimainen vetäjä.

Hienoja kohteita ja tuttuja matkanvetäjiä

Teemamatkat suuntautuvat pääosin tuttuihin kohteisiin. Joukossa voi myös olla kohteita, joihin viikkomatkoja kyseisinä ajankohtina ei muuten tehdä. Osa kohteista on niin sanottuja suuren kysynnän kohteita, joihin olemme saaneet hyvät ryhmälennot suomalaisille. Näitä ovat muun muassa Faro ja Madeira. Olemme halunneet räätälöidä parhaat mahdolliset vaihtoehdot suomalaisille golfareille.

Miltä kuulostaisi esimerkiksi Puerto del Carmen Lanzarotella, Novo Sancti Petri Costa de la Luzissa, La Cala Aurinkorannikolla, Madeiran Santo da Serra tai Vila Sol Algarvessa Portugalissa? Nämä ja muut matkavaihtoehdot kuuluvat teemamatkoihimme. Kaikki matkat löydät täältä.

Matkanjohtajilla on suuri vaikutus loman onnistumiseen ja ryhmädynamiikan toimivuuteen. Heille kohteet ovat tuttuja ja moniin vastaantuleviin tilanteisiin löytyy jo vastaus kokemuspankista. Matkalla olijan tärkein tehtävä on keskittyä lomaan, muu hoituu kyllä. Tästä syystä olemme erittäin iloisia, että olemme saaneet kasattua hienon tiimin matkoja vetämään. Teemamatkoilla vieraiden hyvinvoinnista huolehtivat Roy Kanerva, Juha Santala, Jan Ruoho, Erja sekä Rolle Salonaho ja Ari Koski. Löydätkö tutun vetäjän nimien joukosta?

Hyvä ryhmähenki on tärkeää

Osa teemamatkoista on opetus- ja pelimatkoja, joten omaa peliä voi hioa kuntoon osaavassa opetuksessa ennen seuraavan kauden alkua kotimaassa. Opetusmatkat eivät ole spartalaisen orjallisia urheiluleirejä, rentoutumaan, nauttimaan ja lomailemaan ehtii loistavasti.

Lisäksi, kun liikkeellä ollaan kotimaisella tiiviillä porukalla, muodostuu ryhmähenki matkojen aikana usein erittäin tiiviiksi. Nauru raikaa ja tunnelma kohoaa illallisilla, mitä pidemmälle viikkoa mennään. Eikä ole lainkaan harvinaista, että matkoilta löytyy uusi pelikaveri myös kotimaan kentille. Golfin yhdistävä voima on vahva. Ari Koski on matkoillaan nähnyt ryhmähengen merkityksen ja korostaa myös osaavan matkanjohtajan merkitystä.

”Matkoilla on usein mukana uusia kasvoja. Matkanjohtajan vastuulla on ottaa kaikki huomioon ja varmistaa, että jokainen on haluamallaan tavalla mukana ryhmässä. Tähän voi vaikuttaa esimerkiksi peliryhmien rakentamisella”, Ari kertoo.

Roy Kanerva on Arin kanssa samoilla linjoilla ja on päässyt todistamaan, kuinka ulkomaiden kentiltä on löytynyt pelikavereita kotimaahan.

”Ryhmähenki tiivistyy viikon aikana. Muistetaan, että golfkierros on erittäin hyvä hetki tutustua uusiin ihmisiin, eli rohkeasti vaan uusien pelikavereiden kanssa kentälle”, Roy muistuttaa.

Matkaan myös ilman mailoja

Välillä esimerkiksi pariskunnista vain toinen osapuoli pelaa, mutta silti matkaan olisi mukava lähteä yhdessä. Se kannattaa ehdottomasti. Kierroksen aikana toinen voi nauttia hotellien laadukkaista palveluista tai vaikka piipahtaa mahdollisesti ostoksilla. Yhtä hyvin voi napata kirjan kainaloon ja istahtaa rentoutumaan rantahiekalle lukemaan sekä aaltoja kuuntelemaan. Aika ei varmasti tule pitkäksi.

Ari Kosken matkoilla näin matkustavia pariskuntia on usein. Myöskään Arin oma puoliso ei pelaa golfia. Hän on matkoilla mukana ja viihtyy loistavasti.

”Juuri olimme La Fincassa ja siellä oli kaksi pariskuntaa, joista vain toinen pelasi. Loma oli erittäin onnistunut molemmille”, Ari toteaa.

Ari muistuttaa, että useiden matkakohteiden lähistöltä löytyy paljon nähtävää ja koettavaa. On paljon pieniä kaupunkeja sekä kyliä, joissa ehtii muutamassa tunnissa piipahtamaan. Voi katsella kirkkoja, kauppoja tai museoita. Arilla ja puolisolla tehtävänjako on selkeä. Puoliso tutustuu alueeseen ja toimii matkanjohtajan virallisena kokemusasiantuntijana sekä tietotoimistona. Ratkaisu on loistava.

Talven ja kevään teemamatkojen myynti on käynnissä ja kysyntä on suurta. Tutustu matkoihin tästä ja lähde mukaan matkalle.