
Opetusmatka Eemil Alajärvi, Castelconturbia
1.4. - 4.4.2027
Italia yhdistää golfin kulttuuriin, ruokaan ja elämäniloon. Kohde, joka antaa matkallesi pientä ekstraa.

Golf Plaisir
We Golf, We Travel.

1.4. - 4.4.2027
Italia yhdistää golfin kulttuuriin, ruokaan ja elämäniloon. Kohde, joka antaa matkallesi pientä ekstraa.

Golf Plaisir
We Golf, We Travel.
Kevään opetusmatka Castelcontubiaan tarjoaa mahdollisuuden aloittaa golfkauden sääolosuhteiltaan vakaassa ympäristössä. Matkan aikana harjoitellaan pelin perusasioita, svingiä ja kenttäpelaamista selkeällä rakenteella. Eemil Alajärven ohjaus keskittyy käytännönläheisiin ratkaisuihin, jotka on helppo viedä mukaan omiin harjoituksiin. Tule matkalle mukaan aloittamaan golfkausi ja hakemaan hyvät eväät kesäkaudelle!
PGA Pro Eemil Alajärvi
Esittelyteksti
Hyvät lentoyhteydet ja lyhyt kuljetus tekevät matkasta sujuvan ja miellyttävän.
___________________
Castelconturbia sijaitsee Pohjois-Italiassa, Piemonten alueella, noin tunnin ajomatkan päässä Milanosta ja lähellä Maggiorejärveä. Alueelle on ominaista kumpuilevat maisemat, metsäalueet ja näkymät Alpeille. Täällä golf yhdistetään klassisiin italialaisiin kokemuksiin, kuten viiniin, gastronomiaan ja kulttuuriin.
Golf Club Castelconturbia on yksi Italian tunnetuimmista kentistä. Kolmella Robert Trent Jones Sr.:n suunnittelemalla 9-reikäisellä kentällä se tarjoaa joustavan ja monipuolisen golfkokemuksen. Alue on hiljainen ja syrjäinen, mutta samalla lähellä sekä kaupungin elämää että järviä, mikä tarjoaa täydellisen tasapainon golfin ja rentoutumisen välillä.
Majoitus aivan kentän vieressä
Golfisäntä
Ei
Etäisyys suurempaan kaupunkiin
Milano, 15 km
Etäisyys lentokentälle
null
Etäisyys golfklubille
0 m
Lähellä olevat golfkentät
null



Golf Club Castelconturbia tarjoaa 27 kauniisti suunniteltua reikää luonnonkauniissa metsämaisemassa lähellä Milanoa. Golfia on pelattu alueella jo 1900-luvun alusta, jolloin tämä oli Piemonten ainoa golfkenttä. Nykyään Castelconturbia on yksi Italian arvostetuimmista golfresorteista – pitkälti Trent Jonesin suunnittelemien kolmen kenttälenkin ansiosta.
Kolme kenttälenkkiä – The Chestnuts Course, The Pine Course ja The Oaks Course – ovat isännöineet Italian Openia useaan otteeseen. Kenttä tarjoaa runsasta puustoa, kauniita näkymiä ja Trent Jonesille tyypilliset bunkkerit, jotka tuovat peliin haastetta ja nautintoa.
Erinomaisen golfkentän lisäksi Castelconturbia hurmaa ympäröivällä luonnolla. Useilta väyliltä avautuu vaikuttava näkymä Alpeille – elämys, joka tekee pelaamisesta ainutlaatuisen.
Väyliä
27
Kenttätyyppi
Puistokenttä
Kenttätiedot
Par 36 (Pines) 308529152715 2565
Par 36 (Chestnut) 314529702767 2579
Par 36 (Oaks) 326630802877 2706
Driving range
Nurmi- ja tekonurmialusta
Kentän suunnittelu
Robert Trent Jones Sr.



Golf Hotel Castelconturbia, joka tunnetaan myös nimellä Foresteria, sijaitsee aivan viehättävän klubitalon vieressä, jossa sekä jäsenet että vieraat kokoontuvat rennossa ja miellyttävässä ilmapiirissä. Pieni hotelli tarjoaa hieman alle 20 huonetta yksinkertaisessa mutta tyylikkäässä tyylissä, ja kaikissa on ilmastointi, tallelokero, TV ja ilmainen WiFi.
Täällä asut kirjaimellisesti golfkokemuksen keskellä, kävelymatkan päässä ensimmäiseltä tiiltä ja kaikista klubitalon palveluista. Ravintola tarjoilee hyvin valmistettua ruokaa, jossa painotetaan paikallisia makuja, ja tilavalta terassilta on mukavat näkymät kaikkien kolmen kentän viimeisille reiälle.
Kerroksen jälkeen voit kokoontua viihtyisään baariin virkistävän juoman ja rentoutumisen äärelle hyvässä seurassa. Hotelli on remontoitu ja tarjoaa nykyään mukavan tukikohdan niille, jotka haluavat yhdistää golfin, läheisyyden ja aidon italialaisen tunnelman.
Golfmatka
Puhelinajat: ma – pe 9.00–15.00